Šperky a jejich pravidla 

Se šperky či klenoty se dnes setkáváme prakticky na každém kroku. Stávají se tak nedílnou součástí našich životů, zejména u žen, které se jimi velmi rády zdobí. Ani muži ale nezůstali pozadu, pomocí šperků vyjadřují své charizma a osobnost, takže se stávají nedílnou součástí také pro ně. Šperky v dnešní době často ztělesňují naše osobní hodnoty a poukazují na to, na čem nám v životě záleží. Pokud jste se například jako já zamilovali do černé barvy, která symbolizuje tajuplnost a neznámo, pak neopomínejte ani na černé hodinky, prsteny, či jiné šperky. 

Základní pravidla pro nošení šperků: 
1. Nepřežeňte to

Cílem nošení šperků je pozvednout naši eleganci a krásu. Tyto dvě vlastnosti se často skrývají v jednoduchostech a to samé platí také pro šperky. Určitě si nepomůžeme, když se ověsíme jako vánoční stromeček vším, co nám přijde pod ruku. Méně je často více. 

2. Pozor na barvy

Stejně jako u předchozího pravidla, ani v tomto směru to nesmíme přehnat. Obecně se tvrdí, že by jste neměli přesáhnout tři barvy, co se šperků týče. Vyberte si proto jeden styl pro šperky a toho se držte, aby jste mohli bez problému vše se vším kombinovat, a ne lámat si hlavu, jestli se toto hodí k tomu a podobně. Určete si proto svůj osobní styl a toho se držte. Samozřejmě se ale nebojte experimentovat.

3. Volte šperky podle situace 

Určitě mi dáte za pravdu, že při nějaké delší manipulační práci by jste si nevzali svůj nejdražší šperk. Stejně tak by jste si nevzali nějaký levnější šperk na velkou společenskou událost, jako je například svatba Vašeho příbuzného. Náš arsenál by měl být tedy vybaven dvěma druhy šperků. Jednoduššími, které budou také o něco levnější a které můžeme využívat za všech okolností. A dražšími, kterými budeme chtít okouzlit někoho ve společnosti. 

4. Praktičnost

Nošení šperků velmi pozitivně působí na naši osobnost a zvedá náš postoj. Často se ale setkáváme se šperky, s kterými se nějak neobezřetně pohne a už je musíme upravovat na své místo. Proto bychom se vždy měli zamyslet v jakém prostředí se pravidelně nacházíme a zda nám nošení šperku nebude vadit při našich běžných činnostech. Stejně jako nám, tak i činnostem, které děláme, šperky přinášejí eleganci a krásu. 

5. Čistota

Čistota a lesk našich šperků je hlavním parametrem, který každý náš šperk musí obsahovat. O šperky se tedy jednou za čas musíme starat a naleštit je, případně je dát do očisťující lázně. Nemusí to být nikterak často, ale údržba jako u všeho, je prostě potřeba. Čistota a lesk šperků symbolizují čistotu v našem životě. Proto se zaneseným šperkům naprosto vyvarujte. 


Autor článku: Tadeáš Jakúbek
Osobní instagram: @tadeasjakubek