Šperky a jejich materiál

U každého šperku musíme zvolit ten správný a ideálně nejlepší materiál. Materiál, typ a kvalitu šperku je vhodné volit podle toho, jak chceme šperk využívat. Pokud půjdeme na společenskou akci, kde chceme zanechat dobrý dojem, určitě nebudeme volit bižuterii. Naopak pokud  nás čeká neformální pracovní cesta, určitě nebudeme volit šperky poseté diamanty. Proto je vhodné vždy se zamyslet, jaký typ a kvalita šperku je na danou příležitost vhodná. Ideální je, pokud máme naši šperkovnici rozdělenou na tři typy událostí. A to běžné události, což může být například trávení času s přáteli nebo rodinou. Dále na méně formální události, což může být například pracovní schůzka nebo lehká společenská událost (např. kino). A jako poslední jsou formální, společenské události, kde bychom vždy měli volit to nejlepší, co máme, protože chceme zanechat dobrý dojem. 

Při volbě šperku se vždy musíme zamyslet, jaký materiál využijeme, jak jsme již zmiňovali. Pojďme se na to tedy společně podívat. 

Zlato

Zlato je odpradávna všeobecně uznávaným kovem. Lidé si ho oblíbili hlavně kvůli jeho kvalitě a tvrdosti. Je to nejčastější kov ve šperkovnictví a najdeme jej téměř v každé rodině. U zlata můžeme vybírat z různých počtů karátů či barvy zlata. 
Počet karátů nám přímo vyjadřuje podíl zlata v kovu. Tedy čím máme vyšší počet karátů, tím hodnotnější kov a tím menší obsah nezlatých příměsí. 


Stříbro

Stříbro je ideální varianta v oblasti šperků. Používá se jak na volnočasové události, tak na události formální. Stříbro je kvalitní, lesklý a cenově velmi přívětivý kov. Na výrobu šperků se stříbro používá již od pradávna, podobně jako zlato, a ocení jej každá žena, která stojí o kvalitu za přívětivou cenu. 
Stříbro se velmi dobře čistí v čistících lázních, takže je možné velmi rychle obnovit jeho lesk a krásu. Stříbro by mělo být základem každé kvalitní šperkovnice. 


Platina

Platina se nám dostala do podvědomí teprve nedávno. Je to jeden z nejušlechtilejších a nejdražších kovů dnešní doby. Je to extrémně odolný a vzácný kov, který je velice módní. Platina je velmi podobná bílému zlatu a je velice ryzí, takže její slitiny obsahují 95% čistého kovu. Cena platiny je téměř dvojnásobná oproti bílému zlatu. 


Chirurgická ocel

Chirurgická ocel se v poslední době stala velmi oblíbeným materiálem. Tato ocel nečerná a ani nezpůsobuje alergické reakce, takže je velmi vhodná a používaná. Chirurgická ocel je také velmi elegantní a kvalitní. Právě z tohoto důvodu můžete najít všechny šperky na našem e-shopu pouze z chirurgické oceli. Máme rádi eleganci, kvalitu a moderní věci. Ve šperkařství je tento materiál velmi často používaný a při jeho výběru prakticky nemůžete šlápnout vedle. Podle nás je to z nynějšího hlediska nejideálnější materiál. A právě proto jej plně využíváme. 


Autor článku: Tadeáš Jakúbek
Osobní instagram: @tadeasjakubek